24 تیر, 1403 | July, 14, 2024
اخبار اخبار فوری فاندامنتال مقالات منتخب سردبیر

در اینجا دلیلی است که بدهی ایالات متحده از کنترل خارج شده است ولی بدهی ژاپنی ها اینطور نیست.

بدهی ژاپن ممکن است بالا باشد، اما قابل مقایسه با بدهی آمریکا نیست، که قرار است یک انفجار مالی ایجاد کند – و جرقه ای را در زیر بیت کوین روشن کند.

 

در ظاهر، نسبت بدهی ایالات متحده به تولید ناخالص داخلی در مقیاس جهانی چندان بد به نظر نمی رسد. در سال 2023، کمتر از میانگین کشورهای G7 – با 123٪ – و تقریباً نیمی از بدهکارترین کشور جهان، ژاپن بود، که بدهی آن در سال 2023 به 255٪ از تولید ناخالص داخلی رسید.

 

با نگاهی به اعداد به تنهایی، به راحتی می توان این موضوع را به عنوان یک موضوع غیرمعمول حذف کرد. به هر حال، ژاپن در طول سال ها توانسته است از انبوه بدهی رو به رشد خود به خوبی عبور کند. اقتصاد آن پایدار است، در حالی که شاخص Nikkei 225 نسبت به سال گذشته (تا 10 می) حدود 31 درصد افزایش یافته است و از S&P 500 بهتر عمل کرده است. این بدان معناست که آنچه برای ژاپن مفید است بعید است برای ایالات متحده مفید باشد.

 

تفاوت فاحش بین این دو ترکیب مالکیت بدهی آنهاست. در ژاپن، نزدیک به 90 درصد از بدهی ها در داخل کشور متعلق به شهروندان و مؤسسات این کشور است. در مقابل، تقریباً یک چهارم بدهی ایالات متحده در اختیار خریداران بین المللی بدهی است. و بنابراین باید اطمینان حاصل شود که بدهی‌هایش با پرداخت بازدهی کافی در مقابل رقبای جهانی خود برای آنها جذاب باقی می‌ماند – به‌ویژه که این بدهی به درصدهای بالاتر و بالاتری از تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد، به این معنی که وام دادن به دولت پرمخاطره‌تر می‌شود.

 

در واقع، سال گذشته رتبه‌بندی Fitch بدهی دولت ایالات متحده را از AAA به AA+ کاهش داد. در آن زمان، این خبر توسط مقامات آمریکایی به عنوان “خودسرانه و مبتنی بر داده های منسوخ” رد شد. در اواخر سال، مودیز چشم انداز بدهی ایالات متحده را به منفی کاهش داد، که بازارها نیز تا حد زیادی نادیده گرفتند.

 

اما سرمایه‌گذاران باید توجه بیشتری داشته باشند زیرا ایالات متحده نمی‌تواند عقب بنشیند و اجازه دهد بدهی‌هایش به سطوحی که در ژاپن مشاهده می‌شود افزایش یابد. برای یک چیز، بدهی خالص ژاپن بسیار کمتر از نسبت بدهی ناخالص به تولید ناخالص داخلی آن است، به این معنی که دارایی های خارجی بیشتری نسبت به سایر کشورها دارد – دقیقا برعکس ایالات متحده. این امر مدیریت انبوه بدهی رو به رشد خود را برای ژاپن آسان تر می کند.

 

 

ژاپن نیز تقریباً به اندازه ایالات متحده با تورم دست و پنجه نرم نکرده است. نرخ تورم آن پس از رسیدن به 4.3 درصد در ژانویه 2023، به 2.7 درصد می رسد. این نرخ با 9.1 درصدی که ایالات متحده در ژوئن 2022 به آن دست یافت، فاصله زیادی دارد. فدرال رزرو همچنان در تلاش برای تحت کنترل درآوردن تورم چسبنده است که باعث افزایش بدهی ها می شود. سطوح به ویژه خطرناک است زیرا این می تواند سوخت را به آتش اضافه کند.

 

همانطور که همه می دانیم، پاسخ به تورم، سیاست پولی محدودکننده است. اما نرخ‌های بهره بالاتر به معنای بازپرداخت بدهی‌های بیشتر، مصرف‌کنندگان ناراضی و – در نهایت – کند شدن اقتصاد است. در واقع، فدرال رزرو در حال حاضر با همه این مشکلات مواجه است. اعتماد مصرف کننده شروع به تزلزل کرده است، بازپرداخت بدهی ها در سال گذشته به بیش از یک تریلیون دلار رسید و رشد سه ماهه اول امسال بسیار کمتر از آن چیزی بود که هر کسی پیش بینی می کرد.

 

به حدی که اکنون زمزمه های رکود تورمی را می شنویم – یک وضعیت اقتصادی به ویژه نامطلوب، که در آن تورم همچنان در حال افزایش است در حالی که رشد اقتصادی راکد است. در اینجا، بدهی بالاتر نیز مشکل ایجاد می‌کند، زیرا توانایی دولت را برای استفاده از قدرت مالی خود برای کاهش سرعت اقتصاد محدود می‌کند. بنابراین، فدرال رزرو خود را در وضعیت 22-22 می بیند، به ویژه با توجه به اینکه وعده کاهش نرخ بعدی را داده است.

 

در یک سال انتخاباتی، بالا نگه داشتن نرخ بهره برای مدت طولانی نیز می تواند باعث نارضایتی رای دهندگان شود. با این حال، تا کنون، هر دو نامزد دموکرات و جمهوری خواه به نظر می رسد که فیل در اتاقی را که انبوه بدهی رو به رشد ایالات متحده است، کاملا نادیده می گیرند. هیچ یک از طرفین هیچ سیاست معناداری برای رسیدگی به این موضوع پیشنهاد نکرده اند. اما، با توجه به اینکه نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی در حال حاضر بیش از 100 درصد است و پیش بینی می شود که در دهه های آینده به سرعت در حال افزایش باشد، دولت دیر یا زود باید با موسیقی مواجه شود.

بنابراین این برای کریپتو چه معنایی دارد؟ به طور متناقض، همه اینها ممکن است یک سود خالص برای دارایی هایی مانند بیت کوین باشد، که می تواند با تشدید نگرانی ها نسبت به افزایش بدهی های ایالات متحده، به پناهگاه امنی تبدیل شود. به طور معمول، افزایش سطح بدهی نیز منجر به کاهش ارزش پول می شود. و در حالی که مانند ژاپن، ایالات متحده ممکن است به دلیل اتکای جهانی به دلار آمریکا بتواند از برخی از این موارد جلوگیری کند، نسبت بالای مالکیت بدهی خارجی نیز دلار را به ویژه آسیب پذیر می کند.

 

همراه با انتظارات کاهش نرخ بهره در اواخر سال جاری، احتمال کمی وجود دارد که دلار قدرت فعلی خود را برای مدت طولانی حفظ کند. البته این یک موهبت برای بیت کوین خواهد بود،که به طور گسترده ای به عنوان پوششی در برابر ضعف دلار دیده می شود.

 

بنابراین، این مخمصه ای که ایالات متحده در آن قرار دارد، لزوماً خبر بدی برای بازارهای ارزهای دیجیتال نیست، بسته به اینکه چقدر اوضاع از دستش خارج می شود. برای مثال، اگر ایالات متحده بخواهد بدهی خود را نکول کند – که البته این کار را نخواهد کرد. این برای همه بازارها از جمله دارایی های دیجیتال فاجعه بار خواهد بود. با این حال، دلار ضعیف‌تر و از دست دادن اعتماد به ایالات متحده می‌تواند دقیقاً همان چیزی باشد که پزشک برای مرحله بعدی رالی ارزهای دیجیتال دستور داده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *