24 تیر, 1403 | July, 14, 2024
آلتکوین اخبار فاندامنتال منتخب سردبیر

سقوط استیبل کوین شبکه ویوز USDN، به زیر ۱ دلار

دلار نوترینو یا USDN، استیبل‌کوین الگوریتمی اکوسیستم ویوز (Waves) دیروز برای چندمین بار در سال ۲۰۲۲ دی‌پگ شد و ارزش آن به زیر ۱ دلار کاهش پیدا کرد. این اتفاق همزمان با ریزش قیمت بازار رمزارزها اتفاق افتاد.

به نقل از کوین تلگراف، ریزش قیمت بیت کوین و به تبع آن بازار رمزارزها معمولا استیبل کوین‌ها را برای حفظ ارزش دلار خود تحت فشار قرار می‌دهد. این قضیه برای استیبل کوین‌های الگوریتمی که پشتوانه فیات ندارند به نحوی شدیدتر رخ می‌دهد. دیروز و همزمان با ریزش بازار، پگ (Peg) یک دلاری استیبل کوین USDN مجددا از بین رفت و ارزش آن تا ۹۰ سنت نیز کاهش یافت.

این برای چندمین بار در سال ۲۰۲۲ است که ارزش این استیبل کوین به زیر ۱ دلار می‌رسد. اولین بار آن مربوط به ماه آپریل (فروردین) بود که قیمت USDN تا ۷۸ سنت کاهش یافت. در آن زمان ساشا ایوانوف (Sasha Ivanov)، مدیر عامل پروژه ویوز (Waves) علت این ریزش را مربوط به دستکاری قیمت از سمت موسسه تحقیقاتی آلامدا دانست. در ماه می (اردیبهشت) و ژوئن (تیر) نیز شاهد دی پگ شدن این استیبل کوین بودیم.

نمودار قیمت USDN منبع: کوین مارکت کپ
نمودار قیمت USDN منبع: کوین مارکت کپ

این در حالی است که در ماه اردیبهشت شاهد سقوط ترا و استیبل کوین الگوریتمی آن با نام UST بودیم و پس از آن بدبینی‌هایی نسبت به این دسته از استیبل کوین‌ها ایجاد شد. در همان زمان مسوولان پروژه USDN رای‌گیری را برای برطرف کردن باگ‌های این استیبل کوین برگزار کردند و در نهایت تصمیم بر این شد که تغییراتی در مکانیسم صدور آن اعمال شود. از جمله این تغییرات می‌توان به تعیین محدودیت در میزان سواپ (در پروسه مینت یا سوزاندن USDN)، تغییر نسبت‌های پشتوانه‌های این استیبل کوین و بهبود پاداش‌های توزیع آن اشاره کرد.

ریزش دیروز در حالی اتفاق افتاد که ساشا ایوانوف مدیر عامل پروژه ویوز (Waves) در روز چهارشنبه مبلغ ۵۳۰ میلیون دلار را برای حفاظت از این استیبل کوین در پلتفرم‌های وام‌دهی اختصاص داده بود. در حال حاضر قیمت USDN به ۹۸ سنت بازیابی شده است اما هنوز به ارزش ۱ دلاری خود نرسیده است.

  • آیا به استیبل کوین‌های الگوریتمی مانند USDN می‌توان اعتماد کرد؟

پس از سقوط ترا و استیبل کوین UST واقعیت‌های موجود در استیبل کوین‌های الگوریتمی مشخص شدند. هرچند صادرکنندگان این استیبل کوین‌ها سعی کرده‌اند با ایجاد تغییراتی مانند ایجاد سقف سواپ، از پدیده «گرداب مرگ» جلوگیری کنند اما همچنان این استیبل کوین‌ها پشتوانه ضعیف‌تری نسبت به استیبل کوین‌های با پشتوانه فیات مانند تتر دارند.

 منبع

cointelegraph

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *