14 آذر, 1402 | December, 5, 2023
اخبار فاندامنتال مقالات منتخب سردبیر

Costco از شمش های طلا می فروشد، اما آیا طلا سرمایه گذاری بهتری نسبت به بیت کوین است؟

شمش‌های طلا اخیراً در Costco فروخته شد که نشان‌دهنده روحیه ضعیف سرمایه‌گذاران در مورد اقتصاد است. آیا پوشش نقره ای برای بیت کوین وجود دارد؟

 

 

Costco این هفته پس از فروش سریع شمش های طلا به سرفصل خبرها تبدیل شد. در زمان عدم اطمینان اقتصادی و افزایش تورم، جای تعجب نیست که سرمایه گذاران به سمت دارایی های امن سنتی مانند طلا روی بیاورند. سوال این است که آیا عملکرد طلا در نهایت قیمت آن را به بالای 2050 دلار خواهد رساند، سطحی که آخرین بار در اوایل ماه مه مشاهده شد.

 

در 12 ماه گذشته، قیمت طلا 12 درصد افزایش یافته است. این افزایش تا حدی توسط تلاش‌های فدرال رزرو برای مبارزه با تورم از طریق حفظ نرخ‌های بهره بالاتر تقویت شده است، حرکتی که به نفع دارایی‌های کمیاب مانند طلا است. در حالی که عملکرد طلا قابل ستایش است، ضروری است که آن را در چشم انداز قرار دهیم.

 

           طلا (زرد) در مقابل بیت کوین (نارنجی)، S&P 500 (سبز) و نفت WTI (مشکی)، 12 ماه گذشته. منبع: TradingView

 

در مدت مشابه، بازده طلا تقریباً با بازدهی S&P 500 که شاهد افزایش 15.4 درصدی بود و نفت WTI که 12 درصد افزایش یافت، مطابقت داشت. با این حال، این دستاوردها در مقایسه با بیت کوین کمرنگ است. افزایش خیره کننده 39.5 درصدی با این حال، توجه به این نکته مهم است که نوسانات کمتر طلا در 12 درصد، آن را برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال مدیریت ریسک هستند، انتخابی جذاب می‌کند.

 

Risk-reward scenarios favor gold

 

یکی از قوی ترین نقاط فروش طلا قابلیت اطمینان آن به عنوان ذخیره ارزش در زمان بحران و عدم اطمینان است. جایگاه طلا به عنوان بزرگ‌ترین دارایی قابل مبادله جهان، به ارزش بیش از 12 تریلیون دلار، آن را به عنوان کاندیدای اصلی برای بهره‌مندی از جریان سرمایه در هر زمان که سرمایه‌گذاران از بازارهای سنتی مانند سهام و املاک خارج می‌شوند، قرار می‌دهد.

         طلا (زرد) در مقابل بیت کوین (نارنجی)، S&P 500 (سبز) و نفت WTI (مشکی)، فوریه/مارس 2020. منبع: TradingView

 

به عنوان مثال، در اوج همه‌گیری COVID-19، طلا در 30 روز منتهی به 24 مارس 2020 تنها 2.2 درصد کاهش یافت. بر اساس داده‌های شورای جهانی طلا، بانک‌های مرکزی برای دومین ماه متوالی خریدار خالص طلا بوده‌اند و 55 تن به ذخایر خود اضافه کرده‌اند و خریدهای قابل‌توجهی از سوی چین، لهستان و ترکیه صورت گرفته است.

 

بلومبرگ گزارش داد که روسیه قصد دارد تا 433 میلیون دلار دیگر ذخایر طلای خود را تقویت کند تا از اقتصاد خود در برابر نوسانات بازارهای کالایی به ویژه در صنایع نفت و گاز محافظت کند.

                                                                   200 سال تولید طلا. منبع: Visual Capitalist

 

با نگاهی دقیق تر به ارقام تولید، Visual Capitalist تخمین می زند که تقریباً 3100 تن طلا در سال 2022 تولید شده است که روسیه و چین 650 تن از این کل را تشکیل می دهند. شورای جهانی طلا همچنین پیش‌بینی کرد که در صورت ادامه افزایش قیمت طلا، کل تولید می‌تواند به رکورد 3300 تن در سال 2023 برسد.

 

یکی از معیارهای مهمی که باید هنگام ارزیابی پتانسیل سرمایه گذاری طلا در نظر گرفت، نسبت موجودی به جریان آن است که تولید یک کالا را نسبت به کل مقدار موجود اندازه گیری می کند.

 

موجودی طلا در 12 سال گذشته در حدود 67 واحد ثابت مانده است. در مقابل، بیت کوین سه نصف شدن برنامه ریزی شده را تجربه کرده است که به طور موثری انتشار آن را کاهش داده است و در حال حاضر دارای نسبت موجودی به جریان 59 است. این نشان می دهد که بیت کوین نرخ تورم معادل کمتری در مقایسه با فلز گرانبها دارد.

Bitcoin can outperform gold even with lower inflows

بیت‌کوین می‌تواند حتی با جریان‌های ورودی کمتر از طلا بهتر عمل کند:

 

عملکرد بیت کوین می تواند از طلا پیشی بگیرد زیرا دولت ایالات متحده به تعطیلی به دلیل رسیدن به سقف بدهی نزدیک می شود و باعث می شود سرمایه گذاران به دنبال دارایی های کمیاب جایگزین باشند. ارزش بازار 500 میلیارد دلاری بیت کوین، جهش قیمت را آسان تر می کند، حتی اگر جریان ورودی آن بسیار کمتر باشد. علاوه بر این، بانک‌های مرکزی می‌توانند مجبور به فروش دارایی‌های طلای خود برای پوشش هزینه‌ها شوند که جذابیت بیت‌کوین را بیشتر می‌کند.

 

همچنین امکان کشف طلای جدید نیز وجود دارد. در حالی که طلا همچنان در دنیای دارایی های امن باقی می ماند، سود چشمگیر بیت کوین و نرخ تورم معادل پایین تر، آن را به یک رقیب قوی برای سرمایه گذارانی تبدیل می کند که به دنبال فروشگاه های ارزش جایگزین هستند. با وجود این، عدم اطمینان اقتصادی مداوم و سیاست های پولی فدرال رزرو همچنان به سود هر دو دارایی ادامه خواهد داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *