10 اسفند, 1402 | February, 29, 2024
مقالات منتخب سردبیر

ارزش یک NFT را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

برای ارزیابی ارزش یک NFT (توکن غیر مثلی یا دارایی غیرهمتا)، به عوامل مختلفی مانند مالکیت، کاربردی بودن، نادر بودن و اثبات اجتماعی آن توجه کنید.

آشنایی با ماتریس ارزش‌گذاری

هیچ کتاب قانونی در مورد چگونگی ارزیابی ارزش یک NFT وجود ندارد. معیارهایی که برای ارزیابی شرکت‌های خصوصی یا ابزارهای سرمایه‌گذاری معمولی مانند سهام استفاده می‌کنید، به سادگی برای NFT‌ها قابل اجرا نیستند. معمولاً پرداختی که توسط آخرین خریدار انجام می‌شود، مقداری از ارزش را نشان می‌دهد. با این حال، برای NFTها، حدس‌زدن اینکه خریدار بعدی با توجه به برآورد خود چه مقدار می‌تواند بپردازد دشوار است.

اکثر خریداران فاقد مهارت‌هایی هستند که ارزش NFTها را به طور منطقی تعیین کنند و معمولا قیمت‌های خود را بر اساس حدس و گمان قرار می‌دهند. برای فروشندگان نیز، تعیین اینکه چه مقدار ممکن است برای توکن‌هایی که در اختیار دارند، دریافت کنند دشوار است. با گذشت زمان، ارزش NFTها توسط تصوری هدایت می‌شود که خریداران و فروشندگان ممکن است هیچ گونه کنترلی بر آن نداشته باشند.

یک مثال می‌تواند موضوع را بهتر مفهوم کند. یک اثر هنری NFT ممکن است برای مدت معینی تقاضای زیادی داشته باشد، زیرا خریداران احتمالی آن را نادر فرض می‌کنند و انتظار دارند در آینده نزدیک ارزش کسب کنند. سپس، ناگهان، ممکن است متوجه شوند که تصویر دیجیتال به صورت رایگان در اینترنت در دسترس است و ممکن است هیچ خریداری برای NFT باقی نماند.

عواملی که ارزش NFT ها را تعیین می‌کنند

آثار هنری NFT هنرمندان مشهور یا نشانه‌های مرتبط با دارایی‌های ملموس با شهرت ممکن است ارزش‌های مشخصی داشته باشند. با این حال، در بیشتر موارد، تعیین ارزش یک NFT برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران دشوار است. در اینجا به برخی از ویژگی‌هایی که می‌تواند به ارزیابی ارزش یک NFT کمک کند می‌پردازیم:

نادر بودن

تقاضا برای NFT مستقیماً با نادربودن آن متناسب است. اما چگونه می‌توان تشخیص داد که NFT چقدر نادر است؟ آثار هنری منحصربه‌فرد از تصویرگران مشهور ممکن است نمونه‌های خوبی از NFT‌های کمیاب باشند، مانند توکن‌هایی که توسط افراد مشهور درجه یک ساخته شده‌اند یا برخی از آیتم‌های بازی کمیاب نیز می‌توانند از جمله NFTهای با ارزش باشند. عامل نادر بودن ارزش ذاتی زیادی برای این NFT ها به ارمغان می آورد.

ارزش nft

مجموعه nft بر اساس نادری رتبه بندی شده است

اثبات تغییر ناپذیری مالکیت به دارنده NFT حس تمایز و متعاقباً ارزش می‌دهد. The First 5000 Days Everyday توسط Beeple و اولین NFT جک دورسی نمونه‌های برجسته‌ای از NFT با ویژگی نادر بودن هستند.

کاربردی بودن

برای درک چگونگی ارزیابی پروژه های NFT، ویژگی کاربردی به عنوان یک پارامتر کلیدی ظاهر می‌شود. برای ایجاد ارزش، یک NFT باید یک ویژگی کاربردی در یک برنامه واقعی داشته باشد. به عنوان مثال، NFTها می توانند برای نمادسازی املاک، فلزات گرانبها و حتی اوراق بهادار، برای نشان دادن دارایی‌های زمین یا بازی مجازی و بسیاری از روش‌های دیگر استفاده شوند. دنیای NFT هنوز در مرحله نوپایی است و همانطور که بالغ می شود، موارد استفاده نوآورانه جدید مطمئناً ظاهر می‌شوند.

درست پس از انتشار، یک NFT از ویژگی‌های ذاتی خود ارزش می گیرد. با گذشت زمان، ارزش بسته به ابزار و قدرت جامعه پروژه اساسی افزایش می یابد. NFT های Decentraland که به زمین های مجازی در پروژه اشاره می کنند، نمونه ای عالی از این توکن ها هستند.

ملموس بودن

NFT‌های مرتبط با اشیاء دنیای واقعی عنصری از ملموس بودن را ترسیم می‌کنند. با تغییر ناپذیری مالکیت روی بلاکچین، ارزش آنی در ملموس بودن ایجاد می‌کند. NFTها می توانند به طور موثر برای تأکید بر حقوق مالکیت و حذف نمونه‌هایی از فعالیت های تقلبی استفاده شوند. استفاده عملی از NFTها در پروژه‌هایی که آنها در آن مشارکت دارند بر ارزش آنها تأثیر دارد.

NFTهایی که دارای ارزش ملموس هستند برای معاملات کوتاه مدت و همچنین بلند مدت مناسب هستند. برخی از NFTها، مانند بلیط‌ها، ممکن است تاریخ انقضا داشته باشند، در حالی که برخی دیگر، مانند آنهایی که نماینده املاک و مستغلات هستند، می توانند ارزش بیشتری را در طول زمان ایجاد کنند.

قابلیت همکاری

یک عامل کلیدی در ارزیابی ارزش یک NFT قابلیت همکاری است، به عنوان مثال، میزان توانایی استفاده از توکن‌ها در برنامه‌های کاربردی مختلف حاکی از میزان ارزش آن‌ها است. مثلا اگر بتوان از یک سلاح در بازی‌های مختلف استفاده کرد، شانس بیشتری برای افزایش ارزش توکن وجود دارد. نحوه عملکرد توکن‌های غیرمثلی روی بلاکچین‌های مختلف، همیشه تراکنش‌ها را ساده‌تر می‌کند.

با این حال، درک قابلیت همکاری دشوار است، زیرا توسعه‌دهندگان باید شبکه گسترده‌ای از برنامه ها را ایجاد کنند که بتوان از توکن‌ها روی آن استفاده کرد. مجموعه‌ای از موارد استفاده جذاب به القای قابلیت همکاری NFT کمک می‌کند. استراتژی دیگری که توسعه‌دهندگان می‌توانند دنبال کنند، توسعه مشارکت با پروژه‌های دیگر است که منجر به ایجاد منافع برای افرادی که توکن‌های آنها را دارند می‌شود.

اثبات اجتماعی

اثبات اجتماعی مرتبط با پروژه‌ای که در پشت پرده NFT است یکی از عوامل تعیین کننده‌ای است که ارزش یک NFT را تعیین می‌کند. بررسی پروفایل‌های آن‌ها در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام می‌تواند به فرد در سنجش میزان پذیرش آن‌ها کمک کند. اگر آمار و ارقام پایین باشد، نشان می‌دهد که آنها هنوز نتوانسته‌اند زمینه محکمی برای خود ایجاد کنند.

nft

اثبات اجتماعی فروش NFT

هنگامی که برای اولین بار با هر شخص یا پروژه ای روبرو می شوید، تمایل طبیعی به گرفتن سرنخ از افراد اطراف پروژه وجود دارد. اثبات اجتماعی نشان می دهد که مردم به طور کلی در مورد یک پروژه چه فکر می کنند و به تصمیم گیری کمک می کند.

سابقه مالکیت

هویت صادرکننده و صاحبان قبلی یک NFT بر ارزش آن تأثیر دارد. توکن‌های که توسط افراد برجسته یا نهادهای شرکتی ایجاد می‌شوند از ارزش سابقه مالکیت بالایی بهره می‌برند. شما می‌توانید پیشنهاد ارزش یک NFT را با همکاری با افراد یا شرکت‌هایی با ارزش برند قوی برای صدور NFT افزایش دهید.

فروش مجدد NFTهایی که قبلاً تحت مالکیت افراد با نفوذی بودند، راه دیگری برای جلب توجه است. بازارها و فروشندگان می‌توانند با ارائه یک رابط ردیابی ساده به خریداران کمک کنند تا اطلاعاتی در مورد صاحبان قبلی NFT پیدا کنند. برجسته کردن آدرس سرمایه‌گذارانی که مبلغ خوبی را از معاملات NFT کسب کرده‌اند، به خریداران کمک می‌کند تا اطلاعات ارزشمندی کسب کنند.

پرمیوم نقدینگی

NFTها با نقدینگی بالا ارزش بیشتری نیز دارند. بازارهای ثانویه مکانی را برای تجارت NFTهای استاندارد ERC یا BSC به شیوه‌ای بدون اصطکاک فراهم می‌کنند و بلافاصله به خریداران امکان دسترسی می‌دهند. معامله‌گران ترجیح می‌دهند پول خود را در دسته‌های NFT با حجم معاملات بالا قرار دهند زیرا نقدینگی بیشتر به آنها کمک می‌کند تا سود خود را به راحتی دریافت کنند. یک NFT با نقدینگی بالا احتمالاً ارزش خود را حتی در صورت بسته شدن پلتفرم مرتبط حفظ می‌کند.

اقتصاد توکن بر تعامل فزاینده و متعاقباً، نقدینگی پیشنهاد ارزش یک NFT را به سمت بالا سوق می‌دهد. یک سیستم داخلی که ارزش NFTها را در زمان بیکاری طولانی‌مدت NFT کاهش می‌دهد و دارایی‌های رقابتی را تشویق می‌کند، می‌تواند به ایجاد یک بازار قوی کمک کند. با رشد بازار NFT، سیستم‌هایی برای حمایت از نقدینگی دارایی ها ایجاد می‌شوند.

حدس و گمان

مواقعی وجود دارد که حدس و گمان به کاتالیزور افزایش قیمت تبدیل میشود. برای مثال، قیمت CryptoKitty #18 از 9 ETH به 253 ETH در دسامبر 2017 تنها در سه روز کاهش یافت. در حالی که یک خط فکری به طور انتقادی با حدس و گمان به عنوان یکی از محرک‌های ارزش‌گذاری مخالفت می‌کند، حدس و گمان به طور طبیعی برای انسان اتفاق می‌افتد و نمی‌توان آن را عملا حذف کرد.

حتی در سیستم مالی متعارف، ابزارهایی مانند مشتقات مبتنی بر حدس و گمان هستند. از این منظر، تبدیل شدن گمانه‌زنی و حدس و گمان به یک جزء قابل توجه اکوسیستم NFT تعجب آور نیست. نمودارهای عملکرد قیمت اقلام NFT، تغییرات در دارایی‌های نهفته در باطن پروژه‌ها، و حتی رویدادهایی که خارج از کنترل مستقیم شما هستند، می‌توانند گمانه‌زنی‌ها را تقویت کند و قیمت NFTها را افزایش دهند.

تغییر مداوم در اکوسیستم NFT

NFTها یک اکوسیستم نوپا هستند که در حال تکامل مداوم هستند. عوامل مختلفی که بر ارزش NFTها تأثیر می‌گذارند به سرعت در حال تغییر هستند و برای افزایش دقت، باید همه آنها را در نظر بگیرید. علاوه بر این، ارزش به طور گسترده یک مفهوم ذهنی است، اگرچه ممکن است استدلال کنید که بحث در مورد ارزش ذاتی است. در این سناریو، حل و فصل چگونگی تعیین ارزش یک NFT آینده حتی چالش برانگیزتر می‌شود.

از آنجایی که NFT ها یک کلاس دارایی با امکانات بی‌پایان هستند، می‌توانیم با خیال راحت فرض کنیم که تطبیق‌پذیری آنها مدام رشد می‌کند و فرصت‌های سودآور در زیر مجموعه‌های مختلف در دسترس خواهد بود. تعداد موارد استفاده از NFT با سرعت زیادی در حال افزایش است. اکنون، NFT‌ها را می‌توان در برنامه‌هایی مانند توزیع بلیط برای تضمین حق رای استفاده کرد.

در حین بررسی ارزش یک NFT، فقط باید توجه داشته باشید که همه چیزهایی که می درخشند الماس نیستند. بنابراین صبور باشید و هنگام تصمیم‌گیری، مجموعه‌ای کامل از عوامل را در نظر بگیرید. در زمانی که انواع بازارهای NFT در حال ظهور هستند، از پلتفرم‌های فراگیر مانند OpenSea گرفته تا جایگاه‌هایی مانند Real Nifty، انجام بررسی‌های لازم و تصمیم‌گیری آگاهانه اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

منبع: cointelegraph

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *