24 فروردین, 1403 | April, 12, 2024
اخبار اخبار فوری فاندامنتال مقالات منتخب سردبیر

ETFهای طلا تا کنون در سال 2024 به میزان 2.4 میلیارد دلار کاهش یافته است زیرا ETFهای بیت کوین به حجم رکورد رسیده است.

ETFهای طلای پیشرو تاکنون در سال 2024 با کاهش قیمت لحظه ای طلا، خروجی 2.39 میلیارد دلاری داشته اند.

 

صندوق‌های قابل معامله در بورس ردیابی طلا (ETF) در سال 2024 میلیاردها دلار را از دست داده‌اند، برخلاف صندوق‌هایی که قیمت نقدی بیت‌کوین را ردیابی می‌کنند. بر اساس پست X اریک بالچوناس، تحلیلگر اطلاعاتی بلومبرگ در 14 فوریه، 14 ETF طلا در سال 2024 تاکنون 2.4 میلیارد دلار خروجی داشته اند.

 

تنها سه نفر در سال 2024 شاهد جریان های جزئی بودند: سهام طلای VanEck Merk، ETF درآمد هدف استراتژی طلایی FT Vest و طلای UltraShort Proshares. مهم‌ترین خروجی‌ها مربوط به iShares Gold Trust Micro و iShares Gold Trust BlackRock بود که به ترتیب با ۲۳۰.۴ میلیون دلار و ۴۲۳.۶ میلیون دلار خارج شدند.

 

بر اساس داده های اولیه Farside، صندوق های ETF از زمان عرضه در 11 ژانویه، مجموعا 3.89 میلیارد دلار و حجم بی سابقه ای داشته اند. بیت کوین مانگر، مدیر پورتفولیو، می گوید: «نه تنها بیت کوین سرمایه را جذب می کند، بلکه طلا با سرعت هشدار دهنده ای در بسیاری از ETF ها، AUM را خون می کند. با این حال، بالچوناس اظهار داشت که فکر نمی‌کند سرمایه‌گذاران ETF طلا لزوماً به ETF‌های بیت‌کوین مهاجرت می‌کنند، «بلکه فقط FOMO سهام ایالات متحده است».

 

جیمسون لوپ، پیشگام بیت کوین، نموداری را به اشتراک گذاشت که این دو ETF را با هم مقایسه می کند و در مورد رفاه سرمایه گذار طلا و مخالف بیت کوین پیتر شیف سؤال می کند.

 

 

این واگرایی با کاهش قیمت طلا در سال 2024 تشدید شده است. این کالا از ابتدای سال 3.4 درصد از دست داده است و در 14 فوریه به 1993 دلار در هر اونس کاهش یافته است. در همین حال، قیمت بیت کوین 23.5 درصد نسبت به مدت مشابه افزایش یافته است و دارایی در 14 فوریه به بالاترین حد در دو سال گذشته یعنی 52483 دلار رسیده است.

 

در گزارشی در ماه فوریه، شورای جهانی طلا اعلام کرد که خروجی‌های جهانی ETF طلا و «کاهش در موقعیت‌یابی سوداگرانه» از عوامل اصلی عملکرد ضعیف طلا هستند و افزود:

 

خزانه‌داری بلندمدت و دلار آمریکا، به‌دلیل غافلگیری‌های اقتصادی بالابر قوی ایالات متحده، نیز باد مخالف بودند.

 

در ژانویه، مایک مک‌گلون، استراتژیست ارشد کالایی بلومبرگ، پیش‌بینی کرد که طلا در سال 2024 از بیت‌کوین پیشی خواهد گرفت، اما به نظر می‌رسد در حال حاضر کمی دور از انتظار است. بیت کوین و طلا اغلب به دلیل ذخیره ارزش مشترک آنها و انتخاب آنها به عنوان سرمایه گذاری در زمان آشفتگی های اقتصادی و ژئوپلیتیکی مقایسه شده اند.

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *