11 مهر, 1402 | October, 2, 2023
اخبار منتخب سردبیر

در سال 2022 چه چیزی در انتظار رمزارز و بلاک چین خواهد بود؟

پاسخ کارشناسان به این سوال (بخش اول)

 • مقدمه

سال جدید میلادی به­تازگی شروع شده است و بهترین زمان است تا راجع به مواردی که ممکن است در این سال با آن­ها مواجه شویم بیندیشیم. سال 2021 با توانمندسازی موسیقیدان‌ها، هنرمندان، وبلاگ نویس‌ها و سایر سازندگان محتوا که بر فناوری‌های دیجیتال تکیه دارند، راه را برای اقتصاد سازنده باز کرد و با فناوری‌های غیرمتمرکز این اقتصاد قدرت خواهد گرفت. مردم به دنبال راه‌حل‌های غیرمتمرکز جایگزین بوده‌اند که منجر به رشد بی‌سابقه بخش مالی غیرمتمرکز، ظهور DeFi 2.0، توکن‌های غیرقابل تعویض و توسعه Web3 شده‌اند که همه این‌ها را در سال گذشته شاهد بودیم. به بنظر بنده این روند توسعه مطمئناً در طول سال جدید باقی خواهند ماند.

برای به دست آوردن بینش بیشتر در مورد این موضوع، با کارشناسان مختلفی از صنعت کریپتو و بلاک چین تماس گرفتم و از آنها این سوال را پرسیدم که «در سال 2022 چه چیزی در انتظار کریپتو و بلاک چین است و انتظارات شخصی شما برای این سال چیست؟»

 • احمد البلاغی از Biconomy

احمد یکی از بنیان‌گذاران Biconomy است. Biconomy یک پلتفرم توسعه‌دهنده است که به توسعه‌دهندگان بلاک چین اجازه می‌دهد تا بتوانند یک تراکنش ساده را انجام دهند و عملکرد پروژه‌های Web3 خود را تسهیل بخشند.

“سال گذشته به ما نشان داد که آینده از آن اهداف چند زنجیره­ای خواهد بود. بسیاری از DAppها این مسیر را طی می کنند و آنهایی هم که در این مسیر نیستند همچنان به دنبال راه‌هایی برای استفاده از نقدینگی بین زنجیره ای هستند. در حال حاضر، بسیاری از راه‌حل‌های عملیاتی بین زنجیره‌ای باعث ایجاد جریان‌های کاری پراکنده می‌شوند. نیاز به زیرساختی هست که بتواند که یک UI واحد را برای تعامل با کاربران ارائه دهد. این امر به DAppهایی که نیاز به جابجایی وجوه در پشتیبان دارند این امکان را می‌دهد تا بتوانند این کار را با کمترین تأثیر یا بدون تأثیر بر تجربه کاربر انجام دهند. چنین جریان‌های کاری بسیار رایج‌تر خواهند شد و کاربران نهایی برای استفاده از آن حتی نیازی به دانستن فناوری بلاک چین هم نخواهند داشت.

در Web2، پرداخت ها و نقل و انتقالات در اپلیکیشن با حداقل کلیک انجام می شود. برای اینکه Web3 به پذیرش انبوه برسد، نقل و انتقالات زنجیره ای نیز باید درون DApp انجام شود. امسال سال تجربه‌های بدون اصطکاک Web3 خواهد بود که در نهایت آن را به جریان اصلی تبدیل می‌کند.»

 

 

 

 • Amanda Keleher از ConsenSys

آماندا مدیر ارشد مردمی در ConsenSys است. ConsenSys یک انجمن جهانی از توسعه دهندگان، تجار، برنامه نویسان، روزنامه نگاران، وکلا و افراد دیگر است که برای ایجاد و ارتقاء زیرساخت بلاک­چین و برنامه های p2p ساخته شده است.

“پرداختن به چالش‌های پیش روی زنان و گروه‌های اقلیت شاغل در بخش‌های بانکی و فین‌تک و بررسی گام‌هایی که باید برای کاهش این چالش­ها برداشته شود، باید در راس برنامه‌های ما باشد. کم کردن شکاف­های موجود بین جوامع منجر به پذیرش فین‌تک می‌شوند این فرآیند در جامعه توسعه‌دهندگانی که در حال ساخت اکوسیستم­های فین‌تک هستند، برای دستیابی به نتایج عادلانه‌تر برای شرکت‌کنندگان در این اکوسیستم­ها و همچنین کسب‌وکار­های سودآورتر بسیار مهم خواهد بود.

در عصر دگرگونی پرشتابی زندگی می‌کنیم و این مسئولیت بخش رمزارز و بلاک چین است که با تشویق کردن و جایزه دادن، تنوع فکری به بسط و تو توسعه شرکت‌هایمان کمک کند و این بهترین راه برای تقویت نوآوری است. با توجه به تمایل جمعیتی فعلی به سمت مردان و گروه های قومی اکثریت، بدیهی است که کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و هیچ راه­حل آسانی وجود ندارد. با این حال، حتی با صدای اقلیت، ابتکارات، زنان و رنگین پوستان را تشویق خواهد کرد به سمت مشاغل و رشد شغلی در فین‌تک حرکت کنند که این امر به افزایش مشخصات رهبری احتمالی متنوع‌تر کمک خواهد کرد و نشان می‌دهد که این بخش می‌تواند فراگیر باشد.”

 • Ankitt Gaur از EasyFi Network

Ankit مدیر عامل EasyFi Network  که یک پروتکل وام دهی لایه دو DeFi برای دارایی های دیجیتال است، می­باشد.

“امسال برای ارزهای دیجیتال بسیار حیاتی است و می تواند مسیر آینده آن را تعیین کند. با وجود هزاران پروژه نوآورانه در گوشه و کنار، فناوری بلاک چین می‌تواند خود را در خط مقدم عملیات اصلی در جهان تثبیت کند. همچنین انتظار می‌رود که بازی‌های مبتنی بر بلاک چین با مدل «بازی برای کسب درآمد» که ارزش پولی به گیم‌پلی اضافه می‌کند به‌طور تصاعدی افزایش یابد.

اما بار دیگر، این پروتکل های وام­دهی DeFi است که می تواند مرکز عمل باشد. این پروتکل­ها یک جریان سرمایه ایجاد می کنند و آن را به طور موثر توزیع می کنند و بار کل صنعت DeFi را بدوش می­کشند. با توجه به پروتکل­های وام دهی چند زنجیره ای لایه دو، ارائه خدمات مالی آینده نگرانه در بلاک چین می تواند به واقعیت تبدیل شود.”

 • Chris Kalani از Phantom Wallet

کریس مدیر تولید Phantom Wallet که یک کیف پول Solana ساخته شده برای DeFi و NFT است می­باشد.

“ما مشتاقانه منتظر باز شدن پرونده های بلاک شده، بازی و پرداخت جدید هستیم. ما فکر می‌کنیم که در آینده حضور در این مسیر برای افراد آسان‌تر خواهد شد. کاهش سرعت و هزینه درها را برای بازارهای در حال توسعه و نوظهوری که در موج اول رونق DeFi شاهد آن­ها نبودیم، باز خواهد کرد.

لایه‌های یک و لایه دو منجر به آزمایش‌های بیشتری از سوی توسعه‌دهندگان خواهد شد و همینطور یکی از حوزه‌هایی که خواهیم دید مربوط به سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز است.”

 • Donald Thibeau از بنیاد HBAR

دونالد یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد استراتژی بنیاد HBAR است که با ارائه کمک­های مالی و سایر منابع به توسعه دهندگان، استارتاپ­ها و کارآفرینان به توسعه اکوسیستم Hedera کمک می کند.

«برندها، برندها، برندها. سازندگان، نوازندگان، تیم‌های ورزشی و برندهای مصرف‌کننده همگی توکن‌ها و رمزارزها را مکانیزمی برای تعامل بهتر و رشد جوامع حامیان خود می‌دانند. انتظار من این است که توده مهمی از این برندها شروع به ساخت و به کارگیری تجربیات توکنیزه کنند به گونه ای که به بخشی پیش فرض از ساختن هر جامعه آنلاین یا دنیای واقعی تبدیل شود.

 • Jane Thomason از Kasei Holdings

جین یک کارآفرین و رهبر فکری در نوآوری های تکنولوژیکی، فین تک و بلاک چین برای تأثیرگذاری اجتماعی است. او رئیس شرکت Kasei Holdings است که یک شرکت سرمایه گذاری متخصص در اکوسیستم دارایی دیجیتال می­باشد.

“رشد پذیرش ادامه خواهد داشت و سرمایه‌گذاران نهادی به محبوبیت مداوم استیبل کوین‌ها دامن می‌زنند که ریسک کمتری دارند. ما همچنین شاهد رشد سریع و نوآوری در اقتصادهای نوظهور خواهیم بود. در پی کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در سال 2021 در گلاسکو، تعداد زیادی بلاک چین سبز و توکن­سازی تعدیل­کننده­های کربن و گیمیفیکیشن برای رسیدگی به مسائل آب و هوایی بوجود خواهند. استفاده از DeFi و NFT ها در GameFi به تازگی آغاز شده است و ما شاهد نوآوری باورنکردنی در این فضا با اقتصادهای متعلق به جامعه و On-ramp  (On-ramp به صرافی یا نوع دیگری از خدمات اشاره دارد که در آن شما توانایی ارائه پول فیات در ازای رمز ارز را دارید. اساساً به شما امکان می دهد پول فیات را به رمز ارز تبدیل کنید.) بسمت Metaverse (جهان برتر) خواهیم بود.

انتظارات و امیدهای شخصی من این است که همچنان به ارائه پلی از دنیای جدید به دنیای قدیم ادامه دهیم و اطمینان حاصل کنیم که در هیجان ایجاد نوآوری باورنکردنی، عینک های رز رنگی به چشم نخواهیم داشت. ما باید اخلاق و نیازهای اساسی انسان را در حین حرکت در این مسیر در حال رشد در نظر بگیریم.

 • Lisa Edwards از Getting Started In Crypto

لیزا یک معامله گر متخصص موج الیوت با بیش از 20 سال تجربه در سهام و کالاهای سنتی است که اکنون به طور انحصاری با ارزهای دیجیتال معامله می کند. او با جاش تیلور راه اندازی و مالکیت مشترک در Getting Started In Crypto، Thousand To Millions، و The Moon Mag را در کارنامه خود دارد.

“من مشتاقانه منتظر دیدن بیت کوین در قیمت 100,000 دلار هستم، امیدوار بودم سال گذشته شاهد آن باشم، و فکر می کنم با کاهش عرضه، تقاضا شکاف را پر می کند و BTC به بیش از 100,000 دلار خواهد رسید.”

 • Paolo Ardoino از Bitfinex

Paolo مدیر ارشد فناوری Bitfinex است.  Bitfinex یک پلتفرم تجارت دارایی دیجیتال است که خدمات پیشرفته ای را برای معامله گران ارز دیجیتال و ارائه دهندگان نقدینگی جهانی ارائه می دهد.

«فضای ما به قدری پویا است که همیشه پیش بینی آنچه در پیش است دشوار بوده است. من سعی نمی کنم حدس دست دومی داشته باشم که اتفاق بزرگ بعدی چه خواهد بود. با این حال، مطمئن هستم که این فضا با سرعت زیادی به تکامل خود ادامه خواهد داد، زیرا بسیاری از پروژه های نوآورانه آماده به ثمر نشستن هستند. من فکر می‌کنم که سال 2022 این پتانسیل را دارد که سالی باشد که در آن پرداخت‌های دیجیتالی واقعی در مقیاس به نقطه خاصی از حجم بحرانی برسند. این شامل پردازشگرهای پرداخت مانند شبکه لایتنینگ است که شاهد هجوم کاربران شبکه است و در عین حال کاتالیزور چشم اندازی بزرگتر از بیت کوین از نظر قابلیت های پرداخت آن است.

 • Roger Ver از com

راجر اولین پذیرنده و سرمایه گذار بیت کوین است. او رئیس اجرایی Bitcoin.com است. سایتی که علاوه بر خدمات صرافی و کیف پول، اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال را نیز ارائه می‌کند. او همچنین یکی از پنج بنیانگذار اصلی بنیاد بیت کوین است.

“به نظر می رسد سال 2022 سالی باشد اتر تلنگری برای بیت کوین و تقریباً تمام معیارهای دیگر در مارکت کپ باشد. بسیاری از سکه‌های دیگر احتمالاً در سال‌های آینده همین کار را خواهند کرد.”

 • Sandra Ro از شورای تجارت جهانی بلاک چین

ساندرا مدیر عامل شورای تجارت جهانی بلاک چین که یک انجمن صنعتی برای اکوسیستم فناوری بلاک چین است، می­باشد.

“در سال 2022، نداشتن درک پایه ای از ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، «خطر شغلی شرکتی» خواهد بود. از بانک‌داران گرفته تا مدیران شرکت‌ها و سیاستمداران، ضروری است که با هم کنار بیایند و پیامدهای بلاک چین را جدی در نظر بگیرند.

علاوه بر این، برندگان 2022 انتظار غیرمنتظره­ای خواهند داشت و با سرمایه‌گذاری، خدمات رسانی به مشتریان و شرکت در فرآیندهای جدید سازگار خواهند شد.

در سال 2021، تعداد کمی از NFT ها انتظار داشتند که به اپلیکیشن قاتل تبدیل شوند و علاقه و پذیرش جریان اصلی را افزایش دهند. Web3، Metaverse و DAO در سال 2022 وارد کنجکاوی اصلی این جریان خواهند شد.

زیرساخت‌های خسته کننده بسیار مهم هستند. بازارهای رمزنگاری و صنعت بلاک چین رشد انفجاری را تجربه می‌کنند، اما برای مقیاس‌پذیری، به اصطلاحات رایج، استانداردها و حکمرانی صحیح از جمله حل تعارض نیاز دارند.

شورای تجارت جهانی بلاک چین، ابتکار نقشه برداری استانداردهای جهانی را در سال 2022 ادامه خواهد داد و وضعیت های نظارتی، فنی، دانشگاهی و تجاری ارزهای دیجیتال و دارایی های دیجیتال را ترسیم می کند.

GSMI بزرگترین پروژه تحقیقاتی رمزارز و بلاک چین با دسترسی آزاد است. محتوای GSMI 2.0 که در نوامبر منتشر شد که حاصل کار هشت ماهه بیش از 200 فرد و 131 موسسه، از جمله پژوهشگران دانشجو و پیشکسوتان دولت، صنعت، استارت‌آپ‌ها و مقررات بود.

برای سال 2022، من همچنان متذکر می شوم که به چشم انداز اصلی یعنی مساوی کردن زمین بازی برای خیلی ها، نه تعداد کمی، پایبند باشم.”

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *